המאמרים
מאמרים אחרונים
עקוב אחרי
  • Google+ Basic Square
רפואה סינית, מרכז מרפא, אדי מאיר

חסר דם ברפואה סינית


הדם הוא בעל ערך גבוה ובעל משמעויות רבות, מהן רוחניות, נפשיות ודתיות. ברפואה המערבית נחשב לאמצעי הולכה של חומרי הזנה בגוף, הוא משתתף בכל הפעילויות בגוף ולכן נחשב לחומר הנשחק ביותר.

ברפואה הסינית הדם נחשב לחלק הרך שממלא אותנו מבפנים, הוא פיזי עד לרמת העור, לעומת הצ'י שהוא מאפשר לנו לעבור את גבול העור ומוליך אותנו אל מעבר לגוף.

כשהדם במצב טוב ובאיכות טובה הוא ישפיע באופן חיובי על כל הפיזיולוגיה של האדם, ואילו דם במצב ירוד יביא להופעת סימפטומים הקשורים אליו כמו, אנמיה, חיוורון, עייפות, אמנוריה (חוסר מחזור), דיסמנוריה (כאבי מחזור). כל האיברים המלאים (לב, כליות, טחול, כבד, ריאות) מקבלים את יכולת התפקוד שלהם מהדם, הוא מזין אותם, כאשר הצ'י עוזר לו להגיע אליהם.

הלב שולט בדם ודוחף אותו לריאות, הריאות שולחות את הצ'י ללב כדי שידחוף את הדם. הדם יוצא מהלב על מנת להזין את הגוף הוא מצד אחד מאד חומרי ומצד שני דחוס באנרגיה (צ'י).

מקור הדם

מקור הדם הוא במזון ושתיה. לאחר תהליך שעובר באמצעות טחול וקיבה מתקבלת אנרגיית גו צ'י שעולה לריאות ומזינה אותן. הריאות על ידי פעולת פיזור שולחות תמציות המזון ללב.

גם הכליות משתתפות בתהליך יצירת הדם ושולחות את האנרגיה שלהן (JING+YUAN QI) לריאות שמזינות את הלב.

בנוסף לדם מצטרפת גם אנרגיית הצ'י המזין (YING QI) ולבסוף נוזל הגוף (JIN YE).

כל החומרים הללו על פי הרפואה הסינית מגיעים ללב שנותן את ה"חותמת" הסופית להרכב נכון של הדם.

לאחר שקיבל את ה"חותמת" הדם עובר בלב עוד שני תהליכים עיקריים: מטביע בו את הצבע, בגלל היותו אלמנט האש ואת נפש האדם (SHEN), שזורמת לכל חלקיק הכי קטן בגוף. כשהלב מאוזן, איכותו וכמותו תקינים, אז הנפש נינוחה ונשארת בפנים. אם הלב או הדם לא תקינים אז הנפש תחפש את מקומה, מצב שמתבטא באי הרדמות בלילה, חרדות, פחדים וכו', הדם אמור להיות העוגן של ה- SHEN.

מכאן, שהדם הוא חומרי יותר והנפש רוחנית יותר, הקרובה יותר לחומר ואפילו מעורבת בתוכו. ביהדות יש עוד כמה רבדים בנושא שמתחלקים לנפש, רוח, נשמה, חיה ויחידה. אלה חמש הדרגות שנמצאות זו מעל זו.

נקודת יהודית

נפש היא החלק הרוחני שמתלבש על הגוף על מנת להחיות אותו, היא מורגשת כחוויה רוחנית עם תחושה פיזית. למעלה ממנה ה'רוח' הקשורה לאהבה, יראה, רחמים, פחות קשורה לגוף אלא בהרגשה אישית ולא פיזית.

למעלה מהרוח נמצאת ה'נשמה', מתקשרת לכוחות השכל חכמה, בינה ודעת.

שלושת הרבדים הללו נתפסים באמצעות השכל, ומורגשים באדם, הם מוגדרים ומוגבלים.

למעלה מהם נמצאים 'חיה' ו 'יחידה', שהם מעל השכל, אינם מוגדרים ומוגבלים ואין סופיים.

חזרה לנושא

אז למדנו שייצור הדם ברפואה הסינית תלוי בכמה איברים והם כליות, טחול / קיבה, ריאות, לב, לכן על מנת לחזק את הדם צריך לשים דגש באיברים אלו.

על קצה הקרחון, נוסיף כי הלב שולט בדם ובכלי הדם, הוא משאבה פיזית הגורם לסירקולצית הדם.

טחול מזין את הדם ומחזיק את הדם בכליו מונע ומטפל בשטפי דם.

כבד מאחסן את הדם ודואג לזרימה חופשית בהתאם לצרכי הגוף, למשל כשאנו רצים אז הוא דואג לזרימה טובה של דם בשרירים, כשאנו לומדים אז הוא דואג לזרימה חופשית של דם במוח וכו'. תקיעות של דם הכבד במקרים אלו תתבטא בעייפות חריגה שלאחר פעילות פיזית או מנטאלית.

תפקידי הדם

  1. הזנת הגוף ביחד עם הצ'י מהתא הקטן ביותר ועד האיברים ושלד הגוף.

  2. איכות הדם משפיע על שיער הגוף והראש.

  3. לחלוח הרקמות בגוף, חוסר דם גורם ליובש בעור ולשיער לא בריא (נשירה ויובש).

  4. חסר דם ישפיע על הווסת, קצר או בכלל ללא.

  5. הדם הוא בסיס לנפש, לכן חוסר דם יגרום לאי שקט, בעיות שינה, חלומות יתר ועוד.

לסיכום

דם בגוף האדם היא מערכת בפני עצמה, שבלעדיה אין חיים, הוא משפיע על כל הגוף הן בפן הפיזי והן בפן הנפשי. כמעט כל מחלה פיזית או נפשית תמיד תהיה קשורה למערכת הדם, שמירה על איכותו וכמותו באמצעות מזון ושתייה היא הכרחית לתפקוד התקין שלנו ביום יום.

אם אתם סובלים מבעיות כמו:

עייפות כרונית, כאבי ראש, מיגרנות, אי שקט, קושי להירדם בלילות, חסר מחזור, אי פוריות (גבר או אישה), אימפוטנציה, חסר חשק מיני, כאבי פרקים, אנמיה, עור יבש, פיגמנטציה, נשירת שיער, עצבות, חרדות, פחדים.

מומלץ לעבור אבחון ברפואה סינית במרפאתי במרכז רפואי 'עדן' פתח תקווה.

לאחר האבחון נוכל להתאים טיפול ברפואה סינית על מנת לפתור את בעיית חסר הדם ולטפל בבעיה ממנה אתם סובלים.

#חסרדם #חסרדםברפואהסינית

צרו קשר

 הרמן צבי שפירא 43 פתח תקווה, מרכז רפואי 'עדן' קומה 2 חדר 15

marpeclinica@gmail.com  |  טל': 0508948611

ביקורי בית בכל גוש והשרון

המידע באתר זה הנו כללי ואין לראות בו הנחיה רפואית או המלצה לריפוי ואינו מהווה תחליף לטיפול רפואי.

מטעמי נוחות האתר בלשון זכר אך מיועד לנשים וגברים כאחד