אורתופדיה ברפואה סינית

אורתופדיה היא ענף ברפואה המתייחס למחלות הקשורות לשלד ושרירי הגוף, המאבחנת ומטפלת בסוגים שונים של טראומות, כאבים, דלקות, נקעים, שברים, בעיות יציבה והליכה.

לתחום זה יש מערכת פרא רפואית תומכת שעליה נמנים הפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. עד לפני כמה שנים לא הכירו את יעילותה של הרפואה הסינית ולכן נעשו מחקרים רבים בעולם במרכזים רפואיים ובבתי חולים. היום אפשר להכריז חד משמעית שדיקור סיני אכן עוזר לרפא כאב ויחסה של הרפואה הקונבנציונאלית לרפואה סינית בדיוק כמו אל שאר מקצועות במערכת פרא רפואית.

אז מה הוא גוף האדם?

גוף האדם היא מערכת שלד ושרירים, האדם בנוי מראש, גוף וגפיים. הקשר ביניהם חשוב על מנת לשמור על תקינותו המוטורית והפיזיולוגית של הגוף.

צוואר הוא אזור המעבר כמו גשר המחבר בין שני איים. "גשר" זה בנוי על עמודים חזקים (חוליות ושרירים), מעליו יש תנועת מכוניות ואנשים (העומס שסוחבים על הצוואר) ומתחתיו זורמים מים ואוויר (הושט שבו עוברים מזון ונוזלים והקנה שבו עוברת הנשימה).

ברפואה סינית אזור הצוואר הוא מפגש בין כל המרדיאנים (ערוצי אנרגיה), שלכל אחד מהם מסלול משלו. בנוסף למסלולים אלו קיימים מרידיאני ה-  T.M.M) Tendon Moscular Meridians) שעוברים בין השרירים רצועות וגידים. מרידיאני T.M.M קשורים לערוצים הראשיים ואחראים על הגנה חיצונית מפני פולשים חיצוניים הנכנסים דרך העור למשל, רוח קרה ולחות.

הם מתחילים בקצות האצבעות וזורמים בכל הגוף.

מרדיאנים הקשורים ישירות למצב השרירים גידים ורצועות הם:

 

Shao Yang של הרגל – מרדיאן כיס המרה. אחראי על צידי הגוף אברי החישה, גפיים, עצמות ומפרקים.

Tai yin של הרגל – מרדיאן טחול. אחראי לשמור על טונוס שרירים, גפיים ומפרקים.

Jui Yin של הרגל – מרדיאן הכבד. אחראי על נוקשות, כאבים בגוף עקב מתח נפשי.

Shao Yin של הרגל – מרדיאן הכליות. אחראי על הזנת עצמות.

Tai Yang של הרגל – מרדיאן שלפוחית השתן. מווסת נוזלים וטמפרטורה אחראי על גידים ורצועות.

שני מרדיאנים אחרים Conception Vessel, Governor Vessel מחלקים את הגוף לשנים, הראשון זורם מקדימה של הגוף והאחרון מאחור, וביחד הם מווסתים בין שני הצדדים ומחברים את הגוף למרדיאנים מיוחדים.

ברפואה סינית מחלקים את הגוף לשישה צדדים: למעלה – למטה, ימין – שמאל, פנימי - חיצוני. מנח האדם במעומד כאשר הידיים למעלה. אז ניתן לראות את ההגבלה בין כל הצדדים והמרדיאנים ואפילו ולדמות ביניהם.

חשוב להבין שערוצי אנרגיה הם כמו נחלים אשר מתחילים במקום אחד ונשפכים לים אחרי אלפי קילומטרים. אם הפסיקה זרימה לים יכולה להיות תקיעות בכל נקודה מאלפי הקילומטרים של זרימה. כך גם בערוצים שבגוף האדם, אם יש כאב במקום אחד מטפל סיני מחפש תקיעות לאורך הערוצים הקשורים לאותו מקום ומטפל בו ובכל המערכת הקשורה אליו כמו התפתחות כאב במקום אחר או סטרס כתוצאה מכאב.

אני מציע לטפל בכאב כשהחסימה היא חלקית. גילוי הבעיה מוקדם יותר מציל את האדם מעוגמת נפש וטרדת הזמן  וכן עשוי למנוע את הצורך בפעולות פולשניות או דחופות.

במה ניתן לטפל?

מיגרנות, כאבי ראש, כאבי גב, צוואר תפוס, סיאטיקה, היצרות חוליות, כאבי ברכיים, דלקות מפרקים, דלקת בתעלה הקרפלית, כאבי בטן ועוד...

לרפואה הסינית יכולות לטפל בכל סוגי הכאב, לשם כך יש לעבור אבחון מקיף.