מוקסה | אלטרנטיבי - רפואה סינית, דיקור סיני, מסאגים

מה זה מוקְסָה (Moxibustion, JIU SHU)?

מוקסה היא שיטה ברפואה סינית לריפוי מגוון מחלות, אשר שימשה בעבר בעיקר אנשים מיעוטי יכולת, שלא יכלו להרשות לעצמם לקנות מחטים לדיקור. במקום לדקר נקודות, גילגלו את המוקסה לגודל של גרגר אורז, הניחו אותה על הנקודה ושרפו את קצה (מצורף סרטון). כמה פעמים עד לקבלת השפעה.

מדובר בסוג מסויים של עלי צמח הלענה מיובשים (Artemisia), בארץ קיים סוג אחר של הצמח המוכר לכולם בשם שיבה.

לענה בלקיחה פומית (דרך הפה)

צמח מרפא זה הנמצא בקטגוריית צמחים 'מפיגי חום קיץ', מאד שימושי ברפואה הסינית. בלקיחה פומית יש לו השפעות רבות על כאבי ראש, לחצים בחזה, סחרחורות, חום, דימומים מהאף ועוד. באופי שלו ידוע כצמח קר ומר.

שיטות ריפוי במוקסה על הגוף

בימינו מטפלים ברפואה סינית ברחבי העולם משתמשים במוקסה כטיפול נפרד או משלים לדיקור סיני. קיימים סוגים רבים של מוקסה,

 

אבל אלה השימושיים ביותר:

  • מוקסה ישירה – מורחים משחת "שיאונקו" כדי לא לגרום לכוויה ועליה שמים מוקסה בגודל גרגיר אורז ושורפים אותו. חוזרים על הפעולה מספר פעמים, כתלות בהשפעה שרוצים להשיג.

  • מוקסה סיגר – מקל מוקסה דחוס שנראה כמו סיגר, אותו אנו לא שמים על העור אלא רק מקרבים לנקודה עד שהמטופל מרגיש את החום. טכניקה טובה לא רק לשפעול את הנקודה, אלא גם לעבוד על אזור רחב יותר כמו ברך, בשימת דגם על כמה מרדיאנים באותו הטיפול.

  • מוקסה על ג'ינג'ר או מלח – מכינים ממוקסה מפוזרת קונוס קטן, חותכים חתיכת ג'ינג'ר בעובי שלושה מילימטרים ושמים אותו על הנקודה. על חתיכת הג'ינג'ר מניחים קונוס מוקסה שהכנו מבעוד מועד, מדליקים את קצה הקונוס ומחכים עד שכולו יישרף. דוגמא לשימוש בטכניקה זו היא על הנקודה בקודקוד הראש GV-20 (מאה שערים, Bai Hui), לטיפול בסימפטומים של ורטיגו כמו סחרור, אובדן שיווי משקל, הקאה, קושי לעמוד, קושי ללכת.

  • מוקסה על מחט – מוקסה דחוסה בגודל גרגר חומוס, עטופה בנייר שמלבישים על המחט אחרי שמחדרים אותה. טכניקה שעוזרת בעיקר לשפעל את הנוקודה דרך המחט בנקודה הספציפית, החום יורד עד קצה המחט וגורם לסירקולצית צ'י מקומית שמתפשט לאורך המרידיאן.

השפעותיה של מוקסה

מוקסה טובה לחיזוק את הגוף במיוחד אצל אנשים חלשים עם מערכת חיסונית חלשה. היא מחממת את נקודות הדיקור על המרידיאנים (ערוצי אנרגיה) וגורמת לסטימולציה של דם וצ'י, כך נוצרת סירקולציה מקומית. בנוסף היא משפעלת את הנקודה וגורמת לאיזון במרידיאן אליו אנו מכוונים בטיפול.

מוקסה טובה מאד בכל הקשור לבעיות קור וחסר אנרגיה שמחממת את הגוף (יאנג).

עם השנים התפתחה השיטה והתגלו השפעותיה למגוון בעיות:

עייפות כרונית עם אנמיה, אנשים עם תחושת קרירות תמידית, סיאטיקה, הרגעה, כאבי ראש, כאבי שרירים, נקעים ושברים, הלוס ואלגוס, שלשולים ועצירויות, בעיות עצביות לרבות עמוד שדרה, טיקים עצביים, ציסטות, טיפולים קוסמטיים, אנשים שחולים הרבה, ילדים, מבוגרים,  ועוד.